קישורים שבורים – מה זה? איך למצוא ולתקן? ואיך להימנע?

קישורים שבורים

במאמר זה נדבר על קישורים שבורים (broken links), איך אפשר למצוא אותם בקלות ולתקן. ומה כדאי לעשות כדי להימנע מהם בעתיד.

מה זה קישור שבור?

קישור שבור (broken link) זהו קישור מדף אינטרנט שמצביע למקום לא קיים (למשל: כתובתו של דף אינטרנט השתנתה והקישור לא עודכן).

סוגי קישורים שבורים

יש שני סוגים של קישורים:

  • קישורים פנימיים – קישורים שמצביעים על עמודים באותו אתר אינטרנט (כלומר יש להם את אותו הדומיין).
  • קישורים חיצוניים – קישורים המפנים לאתרי אינטרנט אחרים.

הערה: ההבחנה בין קישורים פנימיים לחיצוניים תהיה חשובה לצורך תיקונם.

מה זה שגיאה 404?

שרת מחזיר שגיאה 404 כאשר הוא לא מוצא את המשאב המבוקש (למשל דף אינטרנט לא קיים). וקישורים שמובילים לדף שגיאה 404 הם קישורים שבורים.

הערה: זאת הסיבה שבתמונה ראשית מופיעה שגיאה 404.

איך קישורים שבורים משפיעים על האתר?

בשנים האחרונות גוגל עוברת לשימוש נרחב יותר במדדים מבוססים על חווית שימוש אמיתית של אנשים. אחד המדדים הוא משך הביקור הממוצע. וכאשר יש קישורים שבורים, זמן הגלישה הממוצע באתר יקטן. ואף חמור מזה אם בגלל הקישור השבור הגולשים לא ימצאו את מה שחיפשו, יחזרו למנוע חיפוש ויבחרו בתוצאת חיפוש אחרת. כלומר קישורים שבורים ישפיעו לרעה על קידום אורגני. בנוסף הם יכולים לגרום לאיבוד לקוחות.

איך מאתרים קישורים שבורים?

איתור ידני הוא לא יעיל ולכן משתמשים במגוון כלים אוטומטיים. הכלים (בודקי קישורים שבורים) בודקים את כל הקישורים בכל העמודים באתר שלכם, וכאשר שרת כלשהו מחזיר שגיאה 404, הקישור מתווסף לרשימת הקישורים השבורים.

בודק קישורים שבורים

יש הרבה בודקי קישורים שבורים והחדשות הטובות הוא שרוב הבודקים מאפשרים חלק מהפונקציונליות בחינם. אחד האפשרויות הפופולריות היא Screaming Frog, אבל אני בדרך כלל משתמש Online Broken Link Checker. אני אוהב את הכלי מכיוון שהוא כלי אונליין, ללא צורך בהרשמה ומאפשר בדיקת אתרים לא גדולים בחינם (עד 3,000 עמודים בחינם).

לפני שאנו עונים על איך מתקנים קישורים שבורים אנו צריכים להבין מה זה קוד 301.

מה זה קוד 301? מה זה הפניה 301?

פירושו של סטטוס תגובה HTTP עם קוד 301 הוא הפניה קבועה. הפניה 301 פירושה שעמוד עבר לכתובת אחרת וכל המשתמשים שניגשים לכתובת הישנה, יועברו אוטומטית לכתובת החדשה.

הוספת הפניה 301 לכל עמוד שנמחק או ששינו את שמו זהו הרגל טוב. ואם כולם היו עושים זאת אז כנראה שלא היינו מדברים על קישורים שבורים. אבל מכיוון שזה לא המצב, בואו נדבר על תיקונים.

איך מתקנים קישורים שבורים?

התיקון יהיה תלוי סוגי קישור שבור.

  • קישור שבור פנימי פירושו שאתם מפנים לעמוד באתר שלכם שכבר לא קיים. במידה ושיניתם שם של עמוד מומלץ להוסיף הפניה 301 בין הכתובת הישנה לחדשה. כמו כן, אפשר גם לעדכן את הקישור עצמו.
    במידה ומחקתם עמוד, אז כדאי ליצור הפניה 301 בין הכתובת הישנה לעמוד רלוונטי. אם אין עמוד רלוונטי, אפשר להעביר חלק מהתוכן שנמחק לעמוד שמדבר על נושא זה.
  • קישור שבור חיצוני – במקרה זה מרחב האפשרויות קטן יותר. אתם יכולים לעדכן את הקישור או למחוק אותו. לדוגמא אם במאמר זה המלצתי על בודק קישורים שבורים וכעבור זמן מה הקישור הפך לשבור. אז אם כלי האונליין שינה כתובת, אפשר פשוט לעדכן את הקישור. אבל אם הכלי לא קיים יותר, אז צריך למחוק את הקישור ולמצוא כלי אחר.

איך להימנע מקישורים שבורים?

כאשר אני בונה אתרי וורדפרס אני אוהב להשתמש בתוסף Redirection. התוסף מאפשר להוסיף הפניות 301 בקלות. בנוסף, לכל אתר חדש צריך להגדיר באיזה תצורה להשתמש (עם www או בלי), והאם זה אתר מאובטח (https או http). אבל הפונקציונליות הרלוונטית לסעיף זה היא שכאשר משנים שם של מאמר, התוסף אוטומטית מוסיף הפניה 301 (ואם מוחקים מאמר הוא מתריע). בצורה זו אתם נמנעים מקישורים שבורים פנימיים.

איך לנצל קישורים שבורים של אחרים?

שיטת שיווק (link building) שהופכת לפופולרית בשנים האחרונות היא מציאת קישורים שבורים באתרים של אחרים והצעה להחליפם בקישורים לאתר שלכם. כלומר אם למשל כתבתם מאמר בנושא "קישורים שבורים", אתם מחפשים את כל המאמרים שמזכירים נושא זה ומכילים קישור שבור לאתר אחר שצולל לעומק הנושא. אחר כך כותבים מייל לבעלי האתר ומעדכנים אותם שיש קישור שבור ומציעים להחליפו בקישור לאתר שלכם. בצורה זו עזרתם לבעלי האתר למצוא קישור שבור וזה מגדיל את הסיכויים שיוסיפו קישור אליכם.

יש אפילו כלים כגון WikiGrabber שעוזרים למצוא קישורים שבורים בויקיפדיה. מידע נוסף על נושא זה ניתן למצוא כאן.

סיכום

חשוב לתקן קישורים שבורים, ומומלץ לבצע בדיקת קישורים שבורים כל פרק זמן מסיום (תלוי בתחום ובגודל האתר אבל בממוצע כל 1-6 חודשים).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *