ניטור אתרי אינטרנט – מה זה ואיך מתחילים בחינם

ניטור אתרי אינטרנט

ניטור אתרי אינטרנט בצורתו הפשוטה ביותר בודק כל פרק זמן קבוע האם עמוד או עמודים מסוימים באתר נטענים ומכילים מחרוזת תווים מסוימת. כלומר בודק שהאתר חי.

מדוע ניטור אתר אינטרנט חשוב?

כאשר לקוח נכנס לאתר והאתר לא עובד, יש סיכוי גבוהה שהלקוח יצרוך תוכן או יקנה במקום אחר. כלומר, אם האתר נפל, הבעלים מפסיד כסף. וברגע שיש ניטור, מקבלים התראה כאשר משהו לא תקין ואפשר לעשות משהו בנדון. כך למשל, אם האתר נופל בתדירות גבוהה או נטען לאט אפשר לדבר עם חברת אחסון אתרים (hosting). ואם פרצו לאתר, אפשר לעשות שחזור ולהסיר את פרצת האבטחה.

בנוסף, אחד הפרמטרים המשפיעים על דירוג של גוגל הוא (ליתר דיוק הם) מהירות טעינה של אתר. ובמידה והאתר לא זמין ומספר המשתמשים הנכנסים ומיד יוצאים (או לפי הטרמינולוגיה bounce rate יגדל ו-average session duration יקטן) יגדל, זה ישפיע בצורה שלילית על הדירוג בגוגל. או במילים אחרות יפגע בקידום אורגני.

מה זה Uptime?

חברות אחסון אתרים מודעות לחשיבות של זמינות אתרים ולכן כמעט כולם מפרסמות את מדד uptime. זהו מדד אמינות המערכת שמודד איזה אחוז מהזמן המערכת תפקדה וניתן היה להשתמש בה. בדרך כלל מדד uptime של חברות אחסון אתרים הוא מעל 99%. בהרבה מקרים הוא שווה ל-99.9%. כלומר עד 0.1% האתר לא יעבוד. אומנם זה נראה מספר נמוך, אבל אם 0.1% נופל בדיוק בשיא כאשר יש 500 לקוחות באמצע הקניה באתר, אז אובדן ההכנסות כבר לא יהיה נמוך.

איך מקימים ניטור אתר אינטרנט

יש הרבה חברות שמציעות ניטור אתרים. אם תרצו ניטור יותר מתקדם המציע שלל אפשרויות (בדיקה בתדירות גבוהה, בדיקה במגוון מקומות בעולם, בדיקת ביצועים וכו') אז תצטרכו ניטור בתשלום. יש הרבה חברות בארץ ובעולם והם בדרך כלל מציעים תקופת התנסות. להלן מספר אפשרויות של כלים פופולריים בתשלום: Pingdom, StatusCake, Site24x7 ו-Uptrends.

במסגרת פוסט זה, אנו נשתמש ב-UptimeRobot. לפי QUICK SPROUT זהו שירות ניטור חינמי הכי טוב. כמוכן, אם תרצו כלים יותר מתקדמים, UptimeRobot מציעים גם תוכניות בתשלום.

עמוד כניסה ל-UptimeRobot
עמוד כניסה ל-UptimeRobot

נכנסים ל-UptimeRobot ובפינה ימנית עליונה נרשמים לשירות (צילום מסך מלעיל).

אחרי שנכנסתם, אתם תגיעו ללוח בקרה. בתוכנית החינמים אתם יכולים ליצור עד 50 ניטורים. כדי ליצור ניטור לוחצים על "Add New Monitor" ותקבלו את המסך הבא:

הקמת ניטור אתר אינטרנט
הקמת ניטור אתר אינטרנט

כפי שניתן לראות בצילום מסך, בחרתי במעקב מסוג keyword. כל 5 דקות UptimeRobot יפתח את העמוד שציינתי ויוודא שהמילה המבוקשת נמצאת. אם לא הוא ישלח מייל (שנבחר בצד ימין).

הערה: בצילום מסך הערך של Alert When הוא לא נכון. אנו רוצים לקבל התראה כאשר המילה לא נמצאה, כלומר: Keyword Not Exists.

ואחרי זה מה, כאשר בוחרים את הניטור בלוח הבקרה, ניתן לראות מגוון סטטיסטיקות (מצ"ב צילום מסך).

תוצאות הניטור
תוצאות הניטור

שימו לב שיצאה בדיקה שלילית אחד. וזאת מכיוון שהזנתי את המילה "פסיפס", כאשר בטקסט בפועל מופיע "לפסיפס". אבל לגרום לבדיקה הראשונה להיכשל יכולה להיות פרקטיקה טובה. כך תוודאו שאתם מקבלים את המייל והוא לא מסונן לספאם.

סיכום

כפי שראינו, הקמת ניטור פשוט לאתר אינטרנט אינו מסובך וניתן לעשות זאת חינם. בנוסף, אם האתר לא מתפקד, הבעלים מפסיד כסף. לכן אין שום סיבה לא להשתמש בשירותי ניטור אתרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *