מה זה קולאב (collab)? מתי עושים? (כולל דוגמאות)

collab

קולאב (collab) זהו קיצור של collaboration באנגלית שפירושו "שיתוף פעולה". המושג הפך לפופולרי בשנים האחרונות בזכות רשתות חברתיות.

מתי עושים collab?

collab נעשה כאשר לשני הצדדים (בין אם זה אנשים פרטיים או חברות) יש רווח משיתוף הפעולה.

למשל צלמת מתחילה נפגשת עם מישהו שרוצה לדגמן (וצריך צילומים איכותיים). הם משתפים פעולה כדי ליצור סט של צילומים. בסופו של דבר כולם מקבלים תמונות שישמשו אותם בחיפוש אחר לקוחות/מעסיקים חדשים. כלומר זהו מצב של win-win.

דרך אגב, טעות נפוצה היא העדר חוזה המתעד את שיתוף הפעולה. בדוגמא מהסעיף הקודם, איך מתבצע שיתוף הפעולה ומה מותר ומה אסור לעשות לכל צד עם הצילומים. כך למשל, זה יפתור את הבעיה במקרה שאחד הצדדים לא מרוצה מהצילומים ומטיל וטו.

הערה: שיתופי פעולה בדרך כלל לא כוללים העברת כספים, אבל כמובן שאין חוקים.

דוגמאות של קולאב

שיתופי פעולה הפכו לפופולריים וכך גם המילה collab בשנים האחרונות בגלל רשתות חברתיות. בדרך כלל ניתן למצוא שני סוגי שיתופי פעולה:

  • שיתוף פעולה בין מספר יוצרים – שיטה זו נפוצה ב-YouTube כאשר מספר יוצרים עושים שיתוף פעולה. כל collab נותן לא רק תוכן, אלה גם מגדיל את החשיפה ועוזר לגדול לשני הצדדים (win-win).
  • שיתוף פעולה בין חברות ליוצרים – יותר ויותר חברות מבינות את הכוח של משפיענים ברשתות חברתיות. אבל גם בתחום זה יש שינוי מגמה. בשנים הראשונות החברות פנו למשפיענים עם קהל עוקבים גדול. אבל בשנים האחרונות micro influencers הפכו לפופולריים יותר. הרבה חברות גילו שלעבוד מול עשרים משפיענים עם מספר עוקבים לא גדול יכול להיות יותר זול ובהרבה מקרים מביא יותר לקוחות מאשר משפיען אחד עם סה"כ אותו מספר עוקבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *