מהו ה-DNS? איך מנהלים רשומות DNS? ואיך בודקים?

DNS

בשפה לא פורמלית DNS (קיצור של Domain Name System) זהו ספר טלפונים המתרגם שמות דומיין (domain names) לכתובות IP.

כאשר אתם בדפדפן כותבים כתובת של אתר, למשל "mosaic-sites.com" אתם משתמשים בשירותי תרגום של DNS. וזאת מכיוון שכתובות של מחשבים ברשת הם כתובות IP ולאנשים הרבה יותר קל לזכור מילים מאשר רצף של מספרים. כלומר DNS זהו פרוטוקול גישה למסד נתונים מבוזר המתרגם domain names לכתובות IP.

אם נסתכל על התמונה הראשית (מקור: Б.Өлзий, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons), אנו נראה את התהליך המופשט. קודם כל פונים לשרת DNS המקבל את שם הדומיין ומחזיר כתובת IP. ואחר כך פונים לשרת של האתר כדי לטעון את האתר.

איך מנהלים רשומות DNS?

הערה: אם אתם קונים את שם הדומיין דרך חברת אחסון אתרים, הקישור מתבצע אוטומטית. אבל במידה ומדובר בשתי חברות שונות, תצטרכו להוסיף את הקישור בין שם הדומיין לכתובת IP של השרת. כמובן שתמיד ניתן לפנות לחברת אחסון האתרים ולבקש מהם לעשות את זה.

לכל חברת אחסון אתרים יש ממשק קצת שונה. במסגרת פוסט זה, אני אביא דוגמא של האתר "mosaic-sites.com" שהיא קצת מסובכת יותר.

האתר "mosaic-sites.com" משתמש בפלטפורמט פרסום Ezoic. ההתממשקות היא דרך Name Servers (זהו סוג של שרת DNS). כלומר התחברות דרך CDN של Ezoic.

בואו נעבור שלב שלב ואני מקווה שזה יהיה ברור. ראשית בחברה שבה רכשתם את שם הדומיין אתם נכנסים להגדרות Nameservers או DNS ומשנים את ההצבעות. בצילום מסך הבא ניתן לראות שכאשר פותחים את האתר, המשתמש מנותב לאחד משלושת שרתי Ezoic.

Nameservers
Nameservers

במקרים הפשוטים, כאשר צריך לקשר בין שני חברות, העדכון הנ"ל זה כל מה שנחוץ. אבל כפי שציינתי, במקרה הזה זה קצת מסובך יותר. ובמקום קישור אחד צריך לייצר שניים. מצד אחד כאשר מקלידים את כתובת האתר צריכים להגיע לשרת של Ezoic, כדי שהוא יוסיף פרסומות. ומצד שני Ezoic צריך להיות מקושר לשרת שבו מאוחסן האתר ויש בו את כל התוכן (צילום מסך הבא).

הגדרות DNS
הגדרות DNS

הערה: אם אתם מסתבכים, תפנו לחברת אחסון אתרים והם יעזרו לכם לעשות את הקישור.

איך בודקים שהגדרות DNS הופצו?

בתחילת פוסט זה השתמשתי באנלוגיה של ספר טלפונים. אבל במציאות זה יותר מסובך. יש הרבה שרתי DNS בעולם ולוקח להם זמן להסתנכרן. לכן אם ביצעתם עדכון עכשיו, יקח זמן עד שכל השרתים יתעדכנו. כמה זמן? בדרך כלל מדובר עד 24 שעות.

אם אתם רוצים לבדוק את הסטטוס, ניתן להשתמש בכלים אונליין. הנה למשל צילום מסך של-https://dnschecker.org:

DNS Propagation
DNS Propagation

כפי שניתן לראות בצילום מסך, ההגדרות הופצו בכל העולם. ואם תבצעו את הבדיקה מיד לאחר שינוי, תראו שבהרבה אזורים הדומיין לא יהיה מוגדר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *