מדריך גוגל טרנדים (Google Trends) – מה זה? ואיך משתמשים בו לשיווק?

גוגל טרנדים (Google Trends)

גוגל טרנדים (Google Trends) הוא כלי חינמי המציג באופן גרפי את מגמות החיפוש של משתמשים. כלומר תדירות חיפוש של שאילתה בחתכי זמן, מדינה, קטגוריה, וצורת חיפוש.

דוגמא לגוגל טרנדים

בואו נתחיל את ההסבר מדוגמא. כאשר אתם נכנסים ל-Google Trends, תראו את המסך הבא:

גוגל טרנדים
גוגל טרנדים

אתם יכולים לראות מגמות מעניינות ברחבי העולם או מגמות לפי שנים, אבל אנחנו נבדוק את תעשיית הגרביים בארה"ב.

לפני מספר שנים ראיתי סרט ביוטיוב על תעשיית הגרביים בארה"ב ומסתבר שגרביים עם ציור מעניין זו מתנה פופולרית בחגים. אז אני מכניס את המילה "sock" (או "socks") לחיפוש ובוחר את המילה שמתחתיה רשום "clothing". וזאת מכיוון שיכולים להיות מושגים נוספים בשם זה, כגון חברה, משחק מחשב וכו'. לחלופין, אפשר לבצע את החיפוש ואז לעדכן את הקטגוריה לבגדים. בנוסף בחרתי בפרק זמן רצוי (מ-2004 ועד היום) ובמדינה (ארה"ב). וזאת התוצאה:

Google Trends
Google Trends

מהגרף ניתן לראות שכמות החיפושים בארה"ב גדלה מדי שנה עד 2019. כמו כן אפשר לראות שזהו שוק מאוד עונתי והשיא הוא בסוף נובמבר – תחילת דצמבר (מתנות לחגים). במפה ניתן לראות באיזה מדינות בוצע החיפוש הזה הכי הרבה ולמטה אנו רואים שאילתות ונושאים קשורים. מצב ברירת מחדל של שאילתות ונושאים קשורים הוא "rising" – כלומר איזה מושגים מתחילים לקבל תשומת לב. אפשר לשנות ל-"top" כדי לראות את המושגים הכי נפוצים.

הערה: כל המספרים הם מנורמלים ולא המספרים הכמותיים. כלומר לא בוצעו בשיא 100 חיפושים ביום למושג גרביים, אלה ניקח את המספר המקסימלי ונגיד שזה 100 ואז נחשב את כל שאר המספרים. לכן די בעייתי להעריך גודל שוק ע"י בחינת נתונים בגוגל טרנדים (יכול להיות שבשיא היו 10,000 חיפושים ביום או 100,000 חיפושים ביום) ולהשלמת התמונה משתמשים בכלים אחרים. אני אציין רק שמנסים לעשות הערכות ע"י השוואה של מספר מושגים (נעשה זאת בהמשך).

ישנם מספר שימושים ל-Google Trends בשיווק. בואו נעבור על הנפוצים ביותר:

  • ניתן לראות עם תעשיה מסוימת גדלה או קטנה לאורך השנים. כמו כן ניתן לראות אם מדובר בשוק עונתי (כמו בדוגמא של הגרביים).
  • מחקר מילות מפתח. למשל אפשר להשוות בין מספר מושגים דומים ולהחליט במה כדאי לבחור (דוגמא הבאה). כמו כן ניתן לקבל רעיונות למילות מפתח נוספות.
  • מחקר על חברות מתחרות ובדיקה באיזה אזורים גיאוגרפיים חברות אלו פופולריות.
  • ברירת מחדל של החתך האחרון הוא "web search" (ראו צילום מסך למעלה). אבל ניתן לשנות אותו חיפוש תמונה, חיפוש חדשות, וגם חיפוש ביוטיוב. לכן ניתן לבצע את כל הפעולות המוזכרות כאשר אתם מתעסקים בשיווק של ערוץ יוטיוב.

ועכשיו בואו נעשה דוגמא של Google Trends בה אנו משווים שני מושגים. נניח שמעצבת פנים רוצה לכתוב סדרת כתבות על עיצוב פנים, אבל היא מתלבטת האם להתמקד במושג "עיצוב פנים" או "עיצוב הבית". לכן היא מריצה את חיפוש המשווה את שני המושגים:

גוגל טרנדים

כפי שניתן לראות מצילום המסך מלעיל, המושג עיצוב פנים הוא פופולרי יותר. לכן אם יש אותה רמת תחרות בשני המושגים, כדאי לבחור בו.

כמו כן, ניתן לראות שבממוצע מספר החיפושים נשאר זהה בחמשת השנים האחרונות וגם קשה לזהות עונתיות.

החיפוש "עיצוב פנים" נפוץ באזור ירושלים. אבל הדבר המפתיע (מכיוון שמספר החיפושים לא פרופורציונלי לגודל האוכלוסייה) הוא שבמקום השני מופיע אזור הצפון. לכן אם מריצים קמפיין פרסומי מבוסס מיקום, כדאי לעשות ניסוי ולהתרכז באזור זה.

ודבר אחרון שאני אזכיר הוא שני החלקים התחתונים שמציגים שאילתות קשורות. וכפי שניתן לראות, בכל חלק גוגל מציע רק שני שאילתות. וזה החיסרון העיקרי של כלי זה. ועכשיו נעבור לדבר על החיסרון.

הערה: ניתן להעביר את העכבר על פני המפה כדי לראות את ההגדרה של כל אזור והמספרים.

החיסרון הכי גדול של גוגל טרנדים הוא ההתמקדות שלו בחיפושים פופולריים. כלומר אם אתם בודקים מושג שאין לו נפח חיפוש גדול (למשל עד 1,000 חיפושים בחודש), לא תמצאו עליו נתונים. לכן, אם אסטרטגיית שיווק שלכם היא שימוש במילות מפתח בעלות נפח חיפוש קטן (long-tail keywords), גוגל טרנדים לא יעזור יותר מידי.

סיכום

גוגל טרנדים הוא כלי טוב כדי לראות מגמות ונתונים נוספים. אך בגלל שאין בו הרבה עומק, הוא בדרך כלל משמש ככלי ללקבלת רושם ותחילת מחקר שוק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *