וורדפרס או וויקס או סקוורספייס? איזה פלטפורמה לבחור?

וורדפרס או וויקס או סקוורספייס

יש הרבה פלטפורמות לבניית אתרים ולכל אחת יש את היתרונות והחסרונות שלה. היום נשווה בין וורדפרס, וויקס וסקוורספייס (מקומות 1, 2 ו-4 בפופולריות).

בטבלה הבאה אנו נעבור על הבדלים עיקריים ונבין מתי כדאי לבחור בכל חלופה.

הערה: במאמר על מערכת ניהול תוכן (CMS) כתבתי על איזה מערכת ניהול תוכן פופולריות? והתייחסתי לשלושת CMS אלו.

מדדוורדפרסוויקססקוורספייס
סוגמערכת קוד פתוחמערכת קוד סגורמערכת קוד סגור
אפשרות בחירת ספק אחסון אתרים (hosting)ברגע שמדובר במערכת קוד פתוח, כל חברה יכולה להתקין אותה. לכן יש מגוון חברות המציעות אחסון אתרי וורדפרס.לא (מערכת סגורה), רק וויקסלא, רק סקוורספייס
מעבר לחברה אחרתאפשר בקלות לעבור בין חברותאי אפשר לעבור לחברה אחרת. מצריך בניית האתר מחדש.אי אפשר לעבור לחברה אחרת. מצריך בניית האתר מחדש.
מה קורה אם החברת נסגרת/משנה כיוון?הרבה חברות אחסון מציעות שירותי מעבר אתרים כאשר עוברים אליהם. לכן אתם יכולים לפתוח חשבון בחברה אחרת ולבקש שהם יעשו את זה. תוך מספר שעות האתר יעבור.האתר נסגרהאתר נסגר
ידע טכני דרוש לצורך הקמת/עריכת אתרלא צריך לתכנת (למעט מקרים נדירים), אבל נדרש ידע. היתרון של וורדפרס הוא בגלל הפופולריות, ניתן למצוא הסברים על הכל ברשת.לא צריך ידע טכני. בונים הכל בעזרת גרירה (drag & drop).לא צריך ידע טכני. בונים הכל בעזרת גרירה (drag & drop).
מהירות בניהיותר איטי מאשר וויקס וסקוורספייסמהיר, אפשר לבנות אתר תדמית בסיסי (18 סוגי אתרים נפוצים) תוך מספר שעות.מהיר, אפשר לבנות אתר קטן תוך מספר שעות.
תחזוקהברגע שהאתר רץ דרושה תחזוקה מועטה. עדכון גרסאות וורדפרס, עדכון תוספים ובדיקה שאחרי עדכונים הכל מתפקד.אין תחזוקה. וויקס מטפלת בהכל.אין תחזוקה. סקוורספייס מטפלת בהכל.
קידום אתרים אורגניהחלופה הכי טובה אם מתכננים לעשות קידום אתרים.יותר בעייתי. ראו מידע נוסף למטה.יותר בעייתי. ראו מידע נוסף למטה.
מגוון אפשרויתכמעט אינסופי. קיימים תוספים שונים כמעט לכל דבר לכן אפשר לבנות אתר לכל מטרה.מגוון רחב, אבל ההתמחות היא בעסקים קטנים.מגוון מצומצם יותר כאשר ההתמקדות הוא על אתרי תדמית עם דגש על עיצוב.
עיצובתלוי במי שבנה את האתרטובמעולה
כמות המידע ברשת ("אם אני נתקע, האם אמצא את התשובה בגוגל?")יש הרבה מאוד מידע באינטרנט וניתן למצוא תשובה להכל.יש הרבה מידע ברשת אבל לא מתקרב לכמות המידע שיש על וורדפרס.יש לא מעט מידע ברשת.
עלות בניית אתרעקב ההתמחות והזמן הדרוש עלות יותר גבוהה מהמתחריםעלות יחסית נמוכהעלות יחסית נמוכה
מחיר בעלות (כמה צריך לשלם כל חודש כדי שהאתר יהיה באוויר – לא כולל תחזוקה ועדכונים)עלות דומיין com. היא כ-14$ לשנה ועלות אחסון אתרים החל מ-5$ לחודש (עבור אחסון שיתופי). כלומר סה"כ כ-6$ לחודש בשנה ראשונה ואח"כ כ-10$ לחודש.החל מ-35 ש"ח לשנה ראשונה (תוכנית Combo). כולל דומיין בחינם לשנה ראשונה. שימו לב שלוויקס יש עלויות חבויות שלא תמיד יודעים מראש. למשל אם תרצו אמייל או תוסף מסוים מהשוק של וויקס יהיו לכך עלויות.החל מ-14$ לאתר בסיסי (מסוג Personal). כולל דומיין בחינם לשנה ראשונה.
השוואה בין וורדפרס, וויקס וסקוורספייס

קידום אתרים לפי פלטפורמה

את תוצאות המחקר של Ahrefs ניתן לראות בסרטון הבא:

המחקר של Ahrefs על דירוג וורדפרס מול וויקס

כפי שניתן לראות מהסרטון נכון שלאתרי וורדפרס יש יותר טראפיק אורגני, אבל כפי שאומרים "correlation does not imply causation". כלומר אולי עסקים קטנים שלא עשו SEO בחרו בוויקס ואלה שרצו לעשות קידום אורגני בחרו בוורדפרס. לכן קשה להסיק מסקנות.

אבל מכיוון שוויקס היא מערכת סגורה (גם סקוורספייס היא מערכת סגורה), יש יותר מגבלות טכניות המשפיעות על האפשרות לעשות קידום אורגני. לכן אם אתם מתכננים לעשות קידום אורגני בעתיד, כדאי לבחור בוורדפרס.

סיכום

ההבדל המהותי בין הפלטפורמות הוא האם מדובר במערכת פתוחה או סגורה. אז מתי כדאי ללכת על מערכת סגורה?

אם אתם מתכננים אתר סטנדרטי, רוצים להקים אותו מהר וזול (זול בטווח הקצר אבל בדרך כלל יקר בטווח הארוך) ולא מתכננים לעשות קידום אורגני אז תבחרו במערכת סגורה. אם העיצוב חשוב (הרבה תוכן ויזואלי – למשל צלמים ואדריכלים) הייתי ממליץ על סקוורספייס. ועסקים קטנים באופן כללי יכולים לבחור בוויקס.

לעומת זאת, אם האתר אולי ישתנה בעתיד הקרוב ויכלול אלמנטים פחות סטנדרטיים, אתם מתכננים לעשות קידום אורגני, מעדיפים מגוון אפשרויות, או מחפשים את המחיר הזול יותר בטווח הארוך, אז תבחרו בוורדפרס. אם אתם לא בטוחים מה תרצו מהאתר בעוד שנה-שנתיים, אז כנראה שגם במקרה זה עדיף לא לסגור את עצמכם במערכת סגורה.

לסיכום, הנוחות והפשטות של וויקס וסקוורספייס באות על חשבון היכולות. מצד שני, הכוח של וורדפרס מצריך עקומת למידה איטית יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *