גלגל הצבעים – מה זה? ואיך משתמשים? עם דוגמאות

גלגל הצבעים

במאמר זה נדבר על גלגל הצבעים, סוגי צבעים, שילובי צבעים (למשל צבעים משלימים ומנוגדים) ואז נראה איך משתמשים ואיזה כלים אונליין קיימים.

מה זה גלגל הצבעים?

גלגל הצבעים זהו גרף שמראה יחסים בין צבעים. הוא מבוסס על עיגול המראה את צבעי הספקטרום שעוצב במקור על ידי אייזק ניוטון ב-1666. כיום הרבה בעלי מקצוע שונים (למשל: ציירים, צלמים, אדריכלים וכל סוגי המעצבים, כולל מעצבי אתרים) משתמשים בגלגל הצבעים.

הנה גלגל הצבעים אינטראקטיבי שמראה ערכי RGB כאשר מרחפים עליו:

כלים אונליין של גלגל הצבעים

יש הרבה כלים אונליין שמציגים ומאפשרים לעבוד עם גלגל הצבעים. למשל יש את גלגל הצבעים של קנבה, Sessions College ואחרים. אבל הכלי המועדף עלי הוא גלגל הצבעים של Adobe ואני אשתמש בו לצורך צילומי מסך במאמר זה.

סוגי צבעים

לפני שניגש לנושא שילובי צבעים, אני רוצה להזכיר מספר מושגים.

את הצבעים ניתן לחלק לפי פרמטרים שונים, והנה הנפוצים שבהם:

צבע ראשי (יסוד) וצבע משני (Primary and secondary color)

יש שלשות של צבעים שמאפשרות ליצור כל צבע אחר. השלשה המפורסמת היא RGB – אדום, ירוק, וכחול. משילוב שלושת הצבעים האלה ניתן לייצר כל צבע אחר.

צבע ראשי (צבע יסוד) הוא צבע שלא ניתן לייצר משילוב של צבעים אחרים. לכן אם בחרנו RGB, אז אדום, ירוק, וכחול הם צבעים ראשיים.

הערה: RGB נמצא בשימוש של מסכים (מחשבים, טלוויזיות, טלפונים). לעומת זאת מדפסות משתמשות ב-CMYK (cyan, magenta, yellow, ו- key – black). ובמודל RYB (red, yellow, blue) משתמשים לעיתים באומנות.

צבע משני זהו צבע שנוצר מערבוב שני צבעים ראשיים. למשל ב-RGB שילוב של אדום וירוק יוצר צהוב. ובגלגל הצבעים זה הצבע שרואים בין אדום וירוק.

צבעים שלישוניים אלא צבעים שנוצרים מערבוב צבע ראשי וצבע משני.

צבע חם וצבע קר

ניתן לחלק את גלגל הצבעים לצבעים חמים וצבעים קרים. החמימות או הקרירות של הצבע ידוע גם כטמפרטורת הצבע (color temperature המושג שצלמים מכירים).

צבעים חמים הם צבעים בגווני אדום, צהוב וכתום. כלומר צבעים שמזכירים את החמימות של השמש.

צבעים קרים הם צבעים בגווני ירוק, כחול וסגול. אומרים שצבעים אלה מרגיעים, כמו המים.

Color Wheel - Warm and Cool Colors
Color Wheel – Warm and Cool Colors

יש הרבה שימושים לטמפרטורות של צבעים. למשל ידוע שלמוח האנושי יש הטיה שדברים בצבעים חמים נמצאים קרוב יותר מאשר דברים בצבעים קרים. בעובדה זאת ניתן להשתמש בעיצוב חללים, צילום או ציור (לצייר אובייקטים בצבעים חמים בקדמת הציור ודברים בצבעים קרים ברקע וע"י כך ליצור תחושת עומק).

שילובי צבעים – צבעים מתאימים

כדי למצוא שילובי צבעים מעצבים ואמנים משתמשים בתורת הצבעים. תורת הצבעים היא שילוב מעשי של אמנות ומדע המשמש כדי לקבוע אילו צבעים נראים טוב ביחד. וגלגל הצבעים הוא הבסיס של תורת הצבעים, מכיוון שהוא מראה את הקשר בין צבעים. צבעים שנראים טוב ביחד יוצרים הרמוניה. אמנים ומעצבים משתמשים בהם כדי ליצור מראה או תחושה מסוימים. ועכשיו אנו נעבור על שילובי צבעים פופולריים.

הערה: לצורך הדגמות אני אשתמש בגלגל הצבעים של Adobe ותבניות של עיצוב אתרים של וויקס.

צבעים אנלוגיים

צבעים אנלוגיים (Analogous) הם צבעים הנמצאים בסמיכות בגלגל הצבעים. לדוגמה: צהוב, חום וכתום. שילוב צבעים זה הוא רב תכליתי, אבל יכול להיות חזק מידי. לכן כדי לאזן בוחרים צבע דומיננטי אחד, ומשתמשים באחר כצבע דגש.

צבעים אנלוגיים
צבעים אנלוגיים
דוגמא לצבעים אנלוגיים
דוגמא לצבעים אנלוגיים

צבעים מונוכרומטים (חדגוני)

צבעים מונוכרומטים (Monochromatic) אלא הם גוונים שונים של צבע אחד. למשל כל הגוונים החל מלבן, אפור בהיר ועד לשחור. צבעים מונוכרומטים מספקים שילוב צבעים עדין ושמרני. זהו שילוב צבעים רב תכליתי למראה הרמוני. מצד שני, חדר עם צבעים מונוכרומטים יכול להיראות משעמם ולכן אפשר להשתמש באלמנטים נוספים כגון טקסטורות.

צבעים מונוכרומטים
צבעים מונוכרומטים
דוגמה לצבעים מונוכרומטים
דוגמה לצבעים מונוכרומטים

הרמוניית צבעים משולשת (טריאדי)

הרמוניית צבעים משולשת (Triadic) מאגדת שלושה צבעים (או יותר) בעלי מרווחים שווים על גלגל הצבעים (כך שנוצר משולש). פלטת צבעים זו יוצרת צבעים עם ניגודיות גבוהה, אבל פחות מאשר בצבעים משלימים, מה שהופך אותה למגוונת יותר. שילוב זה יוצר פלטות צבעים שמחה, ממריצה ומלאת חיים.

הרמוניית צבעים משולשת
הרמוניית צבעים משולשת
דוגמה להרמוניית צבעים משולשת
דוגמה להרמוניית צבעים משולשת

צבעים משלימים

צבעים משלימים (Complementary) הם שני צבעים שנמצאים בצדדים מנוגדים של גלגל הצבעים. שילוב זה יוצר ניגודיות גבוהה ולכן לפעמים גן נקרא צבעים מנוגדים. צבעים משלימים (למשל: כחול וכתום או אדום וטורקיז) יראו בהירים ובולטים יותר.

צבעים משלימים
צבעים משלימים
דוגמה לצבעים משלימים
דוגמה לצבעים משלימים

צבעים טטראדיים (פלטה מרובעת)

צבעים טטראדיים (Tetradic) הם ארבעה צבעים (או יותר) בעלי מרווח שווה על גלגל הצבעים (כך שיוצרים מרובע). ערכות צבעים טטראדיות נועזות ועובדות בצורה הטובה ביותר כאשר צבע אחד דומיננטי, ואחרים משמשים להדגשה.

צבעים טטראדיים
צבעים טטראדיים
דוגמה לצבעים טטראדיים
דוגמה לצבעים טטראדיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *